Kadın Cinayetleri / Katliamlarına Dair Ocak/Ekim 2020 Medya İncelemesi Raporu

Kadına yönelik şiddetin her geçen yıl artarak devam ederken Sosyo Politik Saha Araştırmaları merkezi 2020 yılının Ocak-Ekim aylarını kapsayan 10 aylık sürede yaşanan kadın cinayetleri/katliamlarına ilişkin bir medya taraması gerçekleştirmiştir.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Bianet, Jîn News, Mezopotamya Haber Ajansı başta olmak üzere pek çok site ve yayın içerisinde gerçekleşen inceleme sonucunda çıkan sonuçlar 2020 yılında kadına yönelik gerçekleşen cinayet/katliamların oldukça yüksek sayıda seyrettiğini göstermiştir. Sistematik hal alan kadın cinayetleri/katliamlarının sınırlı bir kısmının medyada yer bulabildiğini varsaydığımızda ortaya çıkan rakamın ürkütücülüğü görülecektir.

Medyaya yansıyan verilere göre 2020 yılının 10 aylık zaman diliminde en az 256 kadın, cinayet sonucu yaşamını yitirirken, en az 197 kadının ölümü şüpheli ölüm olarak kabul edilmiştir. Şüpheli olarak kayda geçen ölümlerle beraber 2020 yılının ilk 10 ayında toplam 453 kadın yaşamını yitirmiştir.

Verilere göre açıkça kadın cinayeti olarak kayıtlara geçen ölümlerin en çok görüldüğü ilk üç kent; İstanbul (37kadın), İzmir (19 kadın) ve Antalya(13 kadın) iken; Hiçbir kadın cinayetinin basına yansımadığı iller ise Artvin, Bayburt, Hakkâri, Karaman, Malatya, Siirt, Tokat, Dersim(Tunceli) olmuştur. Yine Şüpheli kadın ölümlerinde ilk sırayı yine İstanbul (19 Kadın) alırken, devamında Antalya (18 kadın) Diyarbakır ve Aydın (11 ‘er kadın) ve Mardin (10 kadın) yer almaktadır. Yine kent nüfusları dikkate alındığında Manisa(10 kadın) ve Diyarbakır’da (10 kadın) kayda cinayet olarak geçen kadın cinayeti sayısı da dikkat çeken bir sayıdadır.

Medyaya yansıyan bilgilere göre 2020 yılının ilk 10 ayında Kadınların %37,9’u Evli olduğu erkek ya da Eskiden evli olduğu erkekler tarafından, %18,4’ü Tanıdık/Akraba, %16’sı Birlikte olduğu erkek tarafından öldürülmüştür. Yani kadınlar 2020 yılında da en yakınları olan erkekler eliyle katledilmiştir.

Medya taramasından edinilen veriye göre kadınların %57,8’i Ateşli silahla, %27,3’ü Kesici aletle, %6,6’sı Boğularak, %3,5’i Darp edilerek öldürülmüştür. Öldürülen kadınların %3,5’inin ise nasıl öldürüldüğü tespit edilememiştir. Ayrıca yıl yıl kadın cinayetlerinin nasıl gerçekleştiğine dair veriler incelendiğinde; Kadın cinayetleri/katliamlarının artışı ile bireysel silahlanmanın artışı arasında doğrudan bir ilişki olduğu düşünülebilir.

Yine 10 aylık medya incelemesi sonucu edinilen bilgiye göre kadınların %54,3’ü Ev içerisinde, %33,6’sı Sokak, İş yeri, Kuaför, Park vb. Kamusal alanlarda öldürülmüştür. Kadınların %12,1’inin nerede öldürüldükleri tespit edilmemiştir. Veri bize kadının için kendilerine ait yaşam mekânlarının güvenilir olmaktan çıktığını söylemektedir.

Özetini sunduğumuz aşağıdaki derleme; hem Türkiye genelinde kadın cinayetleri ve şüpheli ölümlerin ay ay ve kent sayılarını, hem bu cinayetlerin hangi araçlarla nasıl ve nerede gerçekleştirildiğine dair tablo ve grafikleri içermektedir.

Raporun tamamı için tıklayınız..

Son Gönderiler

Yorum Yapın