DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGELERİ SİYASAL GÜNDEM VE EĞİLİM ARAŞTIRMA SAHA RAPOR ÖZETİ

BASINA VE KAMUOYUNA

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi olarak;

26-28 Eylül 2019 tarihinde, aralarında Diyarbakır, Şanlı Urfa, Mardin, Van, Adıyaman, Bingöl, Ağrı gibi illerinde yer aldığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun 16 ilinde, 1450 kişinin katılımıyla, politik gündem ile seçmen eğilimleri, tutum ve davranışlarını ölçmeye yönelik kamuoyu araştırması gerçekleştirdik.

Genç (18-34 yaş arası % 64,7) ve Eğitim seviyesi nispeten yüksek (Lise ve üstü okul mezunu %62,9) katılımcılardan oluşan ve cinsiyet kotası gözetilen araştırma grubundan edinilen verilere göre oldukça büyük bir kesim kayyum atamalarını desteklemiyor. Türkiye’nin öncelikli en önemli sorunları olarak; Ekonomik Krize / İşsizliğe, Kürt Sorunununa, Çatışma – Şiddet ortamı ile Hükümetin Suriye Politikasına işaret ediyorlar ve AKP hükümetinin Kürt politikasını benimsemiyorlar.
Araştırmaya göre;

“Diyarbakır, Van, Mardin Büyükşehir Belediyelerine Kayyım Atanmasını Destekliyor Musunuz?” Sorusuna araştırma grubunun; %62,6’sı Kayyum atanmasını Desteklemezken, %23,4’ü ise Destekliyorum ve %14’ü Kararsızım biçiminde yanıtlıyor.
Kayyum atanmasını destekleyenlerin parti tercihlerine baktığımız da; AKP’ye oy verdiğini söyleyen seçmenin % 75,1’i “Destekliyorum” derken; Kayyum atanmasını en çok desteklemeyen seçmen grubunu ise %93,9 HDP’ye oy vermiş olan seçmen ile %89,5 CHP’ye oy verdiğini söyleyen seçmen oluşturuyor.

AYRINTILI RAPOR METNİ İÇİN TIKLAYINIZ…

 

Son Gönderiler

Yorum Yapın