DİYARBAKIR’DA GÖREV YAPAN SAĞLIK PERSONELLERİNİN PANDEMİ SÜRECİNDEN ETKİLENİMLERİ VE ÖNERİLERİ SAHA ÇALIŞMA RAPORU

DİYARBAKIR’DA GÖREV YAPAN SAĞLIK PERSONELLERİNİN PANDEMİ SÜRECİNDEN ETKİLENİMLERİ VE ÖNERİLERİ SAHA ÇALIŞMA RAPORU

AĞUSTOS 2020

 

 

YÖNTEM VE AMAÇ

SosyoPolitik Saha Araştırma Merkezinin 26-30 Ağustos tarihleri arasında Diyarbakır’da görev yapan sağlık personelleriyle online olarak yapmış olduğu çalışma kapsamında 203 sağlık personeli ile görüşülmüştür. Normalleşme takviminin açıklandığı 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren Covid-19 salgını nedeniyle Diyarbakır’da durmadan artan vaka ve ölüm sayılarının sağlık personellerini ne şekilde etkilediği ve sağlık personellerinin Covid-19 salgın sürecinden etkilenme halleri, talep ve önerilerini ölçmek amacıyla SosyoPolitik Saha Araştırmaları Merkezi kendi kaynaklarıyla bu raporu hazırlamıştır.

Katılımcıların Cinsiyet ve Yaş bilgilerinin yer aldığı 1.bölümden sonra, 2.bölümde katılımcıların genel olarak yaşadıkları sorunlar, tespit ettikleri eksiklikler ve talepleri yer almaktadır. Son olarak çalışmanın 3.bölümünde ise salgının kontrol altına alınabilmesi için önerilerine yer verilmiştir.

%78,3’ünün Pandemi hastanesi personeli olan katılımcıların %81,3’ü sürecin doğru yönetilmediğini düşünmekteler.

%85’inin sağlık personelleri için alınan önlemleri yeterli bulmadıkları; %98’inin ise açıklanan vaka ve ölüm sayılarını gerçekçi bulmadığı çalışmanın detaylarını raporumuzdan inceleyebilirsiniz.

Ayrıca, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) verilerine göre Diyarbakır’da toplam 577 sağlık ve sosyal hizmet çalışanı enfekte olmuş ve bunların 6’sı hayatını kaybetmiştir. İl genelinde ise toplam vaka sayısının tespit edilemediği ve şu ana kadar tespit edilebilen Covid-19 kaynaklı ölüm sayısının 500’ün üzerinde olduğu yönündedir.

 

Raporun tamamını ve ayrıntılı grafikleri görmek için tıklayınız…

Raporun özet halini görmek için tıklayınız…

Son Gönderiler

Yorum Yapın