Reuters: Anketler, Türkiye’deki ekonomik sıkıntılar nedeniyle Erdoğan’a desteğin azaldığını gösteriyor – INDEPENDENT TÜRKÇE

Reuters: Anketler, Türkiye’deki ekonomik sıkıntılar nedeniyle Erdoğan’a desteğin azaldığını gösteriyor

Londra merkezli haber ajansı, kamuoyu şirketlerinin açıklanan anketlerini derledi, değerlendirdi

Fotoğraf: Reuters

Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti ve MHP’ye destek azalmaya devam ederken, muhalefet ittifakının ekonomik krizi ortadan kaldırma konusunda başarılı olacağını söyleyenlerin oranı az farkla önde bulunuyor.

Metropoll Araştırma şirketi tarafından son dönemde yapılan anketler, Türkiye’yi 19 yıldır yöneten Erdoğan’a verilen desteğin 2015’ten bu yana en düşük seviyeye gerilediğini ve beğeni oranının olası üç cumhurbaşkanı rakibinin gerisinde kaldığını gösteriyor.

Diğer anketler, AK Parti ve MHP arasında kurulan ittifaka verilen desteğin, oyların yaklaşık yüzde 54’ünü aldıkları 2018 parlamento seçimlerinden bu yana sürekli azaldığını gösteriyor.

Anketler, geçen ayki TL krizinin ardından yapıldı. Dolar/TL’nin geçen ay 18.4’e yükselmesi ve enflasyonun 19 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 36’ya çıkmasının ardından oynaklığı düşürmek için birçok mali adım atıldı.

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi’nin yaptığı ankete göre, AKP’ye verilen destek yüzde 27, MHP’ye verilen destek ise yüzde 6.3 seviyesinde. 2018’de AKP’yi desteklediklerini söyleyenlerin oranı yüzde 37 seviyesindeyken, MHP’ye dört yıl önce oy verdiğini söyleyenlerin oranı yüzde 7.3’tü.

İki hafta önce yapılan ankete göre ana muhalefetteki CHP yüzde 22.9, İYİ Parti yüzde 10.3, HDP yüzde 9.4 seviyesinde bulunuyor.

Sosyo Politik’e göre katılımcıların yüzde 11’den fazlası kararsız, daha küçük partilere verilen destek ise arttı.

Geçen hafta yapılan ORC Araştırması anketi, AK Parti-MHP ittifakına verilen desteğin toplamda yüzde 38.7’ye ulaştığını, CHP-İYİ Parti’ye verilen desteğin ise yüzde 39.5 olduğunu gösterdi. AK Parti’nin İstanbul ve Ankara’daki kontrolünü kaybettiği 2019 belediye seçimlerinde muhalefet koalisyonunu gayri resmi olarak destekleyen HDP’nin oy oranı yüzde 8.4 oldu.

Erdoğan, 2018’deki seçimlerden bu yana 600 sandalyeli TBMM’de çoğunluğu sağlamak için MHP ile ittifak kurdu.

Türkiye ekonomisi 2010-2018 döneminde ise küresel düşük borçlanma maliyetlerinden güç bulan inşaat yatırımlarının desteğiyle her yıl ortalama yüzde 5’in üzerinde büyüdü.Ancak ABD ile ilişkilerdeki gerilim ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığının azaldığı endişeleriyle de tetiklenen 2018 kur krizi sonrasında art arda üç çevrek daralma kaydetti.

Erdoğan, ihracat ve krediye odaklanan “yeni ekonomik programı”nın bir parçası olarak Merkez Bankası’na (TCMB) Eylül ayından bu yana faizleri düşürmesi için baskı yaptı.

Erdoğan’ın düşük faiz isteği ile TCMB’nin Eylül ayında başladığı faiz indirimleri, TL’de tarihi değer kayıplarına neden olurken dolar/TL 20 Aralık’ta 18’in üzerine kadar yükselmişti.

Ankete katılanların yaklaşık üçte ikisi Sosyo Politik’e Türkiye’nin en büyük sorununun ekonomi olduğunu söyledi. Ankete göre, katılımcıların yalnızca yüzde 26’sı Erdoğan hükümetinin son adımlarının ekonomiyi iyileştirebileceğini söylerken, yüzde 54’ü iyileştiremeceğini ifade etti.

Metropoll anketine göre, katılımcıların yüzde 36.7’si muhalefetin ekonomiyi daha iyi yönetebileceğini söylerken, yüzde 35.4’ü iktidar partilerinin daha iyi yönetebileceğini dile getirdi.

Erdoğan 2018 seçimlerinde oyların yüzde 52’sinden fazlasını almışken, Metropoll anketinde görev onayı oranı Aralık ayında yüzde 39’un altına düştü.

Bir başka ankette ise Erdoğan’ın beğeni oranı yaklaşık yüzde 38’le üç muhtemel cumhurbaşkanı adayının gerisinde kaldı.

Metropoll anketi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen desteğin yüzde 60 ve yüzde 51 olduğunu gösterirken, bunları üçüncü sırada yüzde 38.5 ile İYİ Parti lideri Meral Akşener’in izledi.

Ankete göre CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise yüzde 28.5 ile yedinci sırada bulunuyor.

Sosyo Politik anket sonuçları ise Erdoğan’ın olası bir Cumhurbaşkanlığı seçiminde bütün muhtemel rakipleri geride bıraktığını gösterdi.

 

Reuters

https://www.indyturk.com/node/458726/haber/reuters-anketler-t%C3%BCrkiyedeki-ekonomik-s%C4%B1k%C4%B1nt%C4%B1lar-nedeniyle-erdo%C4%9Fana-deste%C4%9Fin

Son Gönderiler

Yorum Yapın