3 BÜYÜKŞEHİRDE KAYYIM ATAMALARINA İLİŞKİN SAHA ARAŞTIRMASI RAPORU

YÖNTEM VE AMAÇ

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi öz kaynakları ile 8-10 Kasım 2019 tarihinde Diyarbakır, Van ve Mardin Kentlerini kapsayan bir saha araştırması gerçekleştirmiştir.
Çalışma toplam 631 kişi ile yüz yüze görüşülerek, tesadüfi anket yöntemi uygulanan ve hane bazlı gelişen araştırmanın örneklemi 2018 TÜİK verileri gözetilerek hazırlanmıştır.
Kayyum atanmış 3 büyükşehirde gerçekleşen çalışma ile kayyum atamalarına yönelik destek düzeyi ile kayyum atamalarına karşı HDP’den beklentiler ölçülmeye çalışılmıştır

 

ÖZET

Anket çalışmasına katılan araştırma grubunun %53,1’i Erkek, %46,9’u Kadınlardan oluşmuştur. %23,1’i 18-24, %37,6’sı 25-34 ve %19,8’i 35-44 yaş aralığında olan araştırma grubunun toplamda %54,6’sı lise ve üstü okul mezunudur.
“Kayyum Atamalarını Destekliyor Musunuz?” sorusu yöneltilen araştırma grubunun verdiği yanıtlara göre görüşmecilerin; %81,3’ü “Desteklemiyorum, %9,5’i Destekliyorum yanıtını vermişlerdir.
“Kayyum Atamalarına Karşı HDP’nin Tavrını Yeterli Buluyor Musunuz?” sorusu yöneltilen araştırma grubunun verdiği yanıtlara göre görüşmecilerin; %62,5’i “Yetersiz Buluyorum” yanıtını vermişlerdir.
“Kayyum Atamalarına Karşı Sizce HDP Ne Yapmalı?” sorusu yöneltilen araştırma grubunun verdiği yanıtların ilk üç sırası şöyledir: %36’sı “Kürt Halkıyla Birlikte Kazanımları Koruyarak, Radikal Tavır Sergilemeli.”, %11,6’sı “Fikrim Yok”, %10,8’i “Meclisten ve Tüm Belediyelerden Çekilmeli, Sivil İtaatsizlik”.

 

AYRINTILI RAPORUN TAMAMINI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

Son Gönderiler

Yorum Yapın